fbpx
2018Fall_Congressional_061

TEACHING EXCELLENCE

Our school’s most important resources are our teachers: highly-qualified, caring individuals who make each child their top priority. Our teachers’ long-term dedication to school and students translates into a stable learning environment.

Access to these talented people, at the center of a child’s education, is essential.  Congressional encourages and facilitates parent-teacher interaction whenever and wherever possible.

FACULTY AND STAFF DIRECTORY

All

Akrem “AK” Idris

Extended Hours Counselor: Big School

Alexis Eggleston

Early Childhood Lead Teacher
(Grasshoppers)

ali

Ali Sheibani

Director of Technology

Alison Ketcham

Little School Coordinator

Alla Stellakis

Kindergarten Assistant Teacher

Allison Watson

Junior Kindergarten Lead Teacher

Ally Van Balen

Extended Hours Counselor

Alyce Penn

Director of Strategic Marketing and Communications

Amanda Gideon

Early Childhood Teaching Assistant
(Dragonflies)

Amanda Luna

Extended Hours Counselor: Big School

Amanda MacIver

Preschool Teaching Assistant

Angela Rutledge

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Arianna Nicolas

Preschool Teaching Assistant Long-Term Substitute

Ashley Spalletta

Music Teacher

Bailey Redler

Riding Instructor

Bianca Galarza

Extended Hours Counselor: Big School

Brenna Ponting

Grade 1 Teacher

Brent Hinrichs

Associate Head of School, Director of Lower and Middle School

Brian Krauss

Director of Athletics and Physical Education

Cameron Yassine

Middle School English Teacher

Carlos Hernandez

Middle School Science Teacher

Cecilia Mejia

Early Childhood Lead Teacher
(Fireflies)

Charity Francisco

Early Childhood Teaching Assistant
(Caterpillars)

Chris Pryor

Assistant Head for Advancement

Courtney Richards

Middle School Math Teacher

dan

Dan O’Neil

Director of Auxiliary Programs

Deborah Everson

Senior Accountant

Denise Yassine

Middle School Social Studies Teacher

Derek Bowley

Middle School Speech and Drama Teacher

Desmond McGlone

Middle School Math Teacher

Dessi Gad

Early Childhood Teaching Assistant
(Butterflies)

Diana Ochoa

Spanish Teacher

Edwin Gordon

Head of School

Emily Manes

Grade 4 Teacher

Emma Niesen

Barn Assistant

Evie Hinrichs

Second Grade Teacher

Farida Essar

Early Childhood Teaching Assistant (Dragonflies)

Flora Mansilla

Early Childhood Teaching Assistant
(Busy Bees)

gene

Gene Giammittorio

Assistant Director of Auxiliary Programs

gladys

Gladys Popovics

Early Childhood Lead Teacher
(Busy Bees)

gretchen

Gretchen Herbst

Director of Admission and Financial Aid

Heather Thompson

Librarian and Technology Specialist

Heidy Herrera

Early Childhood Teaching Assistant
(Butterflies)

Holly Keimig

Middle School English Teacher

Isabelle Rovinsky

Middle School French Teacher

Izzy Teinfalt

Barn Assistant

Jamie Xian

Early Childhood Teaching Assistant Substitute (Butterflies)

Janet Turk

Kindergarten Teacher

Jennifer Anderson

Barn Assistant

Jennifer Cerna

Accountant

Jessie Madden

Early Childhood Teaching Assistant (Caterpillars)

John Cavanaugh

Middle School History & Latin Teacher

Jordana Rochkind

Middle School Art

Jose Ojeda

STEM Educator

Joy Gregorio

Early Childhood Teaching Assistant
(Ladybugs)

Julio Lopez

Auxiliary Program Coordinator

Kathy Giammittorio

Administrative Assistant: Little School

Katie Dodson

Riding Instructor

Kerry Ploetz

Grade 3 Teacher

Kim O’Neil

Assistant Head of School, Director of Early Childhood and Primary School

Kirsten Burke

Early Childhood Teaching Assistant (Fireflies)

Komi Komlan

Primary and Lower School French Teacher

Laura Collins

Preschool Assistant Teacher

Laura Day

Admission Associate

Laura Guziak

Riding Instructor

Leah Boemerman

School Nurse

Levi Herrera

Administrative Assistant: Big School

Lindsey Ticer

School Nurse

Lisa Bicksel

Music Teacher

Lisa Harkins

Equine Director

Lisa Singleton

CFO and COO

Lisia Bailey

Early Childhood Lead Teacher (Dragonflies)

Lyndee Fritzemeier

Administrative Assistant

Madison Stechschulte

Riding Instructor

Mar Ramirez

Middle School Spanish Teacher

Marci McCormick

Riding Instructor

Margarita Hernandez

Early Childhood Lead Teacher (Caterpillars)

Mariana Pavon

Middle School Science

maryam

Maryam Razi

Junior Kindergarten Assistant Teacher

Matt McCoart

Auxiliary Program Coordinator

Maura Rice

Junior Kindergarten Teacher

Michelle Fry

First Grade Teacher

Mihail Belicev

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Mirella Gaines

Preschool Teacher

Mirtha Caycho

Early Childhood Lead Teacher
(Butterflies)

Penni Ross

Math Specialist

Rachel Binsky

Early Childhood Lead Teacher
(Ladybugs)

Rebecca Ginnetti

School Counselor

Rosario Hodges

Early Childhood Teaching Assistant (Grasshoppers)

Ru Buttner

Communications and Multimedia Manager

Sam Mom

Registrar

Sara King

Assistant to the Head of School

Sarah Philip

Art Teacher

Sarah Smythe

Middle School Math Teacher

Seher Emmez

Kindergarten Assistant Teacher

Sergio Jimenez

Extended Hours Counselor: Big School

Silvia Moore

Director of Learning Center and Grade 5-8 Learning Specialist

Stefanie Hjalmervik

Learning Specialist

stephanie

Stephanie Hecker

Early Childhood Coordinator

Stephanie Phillips

Kindergarten Teacher

Susie Welty

Preschool Teacher

Thuy Nguyen

Early Childhood Teaching Assistant
(Ladybugs)

Tim Smith

Fourth Grade Teacher

Tinelle Davies

Director of Human Resources

Toby Jaramillo

Barn Assistant

Todd Friedman

Third Grade Teacher

Tony Souphida

Technology Support Specialist

Trudy Parker

Junior Kindergarten Teaching Assistant

Waleska McGlone

Grade 2 Teacher

Early Childhood

Alexis Eggleston

Early Childhood Lead Teacher (Grasshoppers)

Amanda Gideon

Early Childhood Teaching Assistant (Dragonflies)

Cecilia Mejia

Early Childhood Lead Teacher (Fireflies)

Charity Francisco

Early Childhood Teaching Assistant (Caterpillars)

Dessi Gad

Early Childhood Teaching Assistant (Butterflies)

Farida Essar

Early Childhood Teaching Assistant (Dragonflies)

Flora Mansilla

Early Childhood Teaching Assistant (Busy Bees)
gladys

Gladys Popovics

Early Childhood Lead Teacher (Busy Bees)

Heather Thompson

Librarian and Technology Specialist

Heidy Herrera

Early Childhood Teaching Assistant (Butterflies)

Jamie Xian

Early Childhood Teaching Assistant Substitute (Butterflies)

Jessie Madden

Early Childhood Teaching Assistant (Caterpillars)

Joy Gregorio

Early Childhood Teaching Assistant (Ladybugs)

Kim O’Neil

Assistant Head of School, Director of Early Childhood and Primary School

Kirsten Burke

Early Childhood Teaching Assistant (Fireflies)

Lisa Bicksel

Music Teacher

Lisia Bailey

Early Childhood Lead Teacher (Dragonflies)

Margarita Hernandez

Early Childhood Lead Teacher (Caterpillars)

Mirtha Caycho

Early Childhood Lead Teacher (Butterflies)

Rachel Binsky

Early Childhood Lead Teacher (Ladybugs)

Rosario Hodges

Early Childhood Teaching Assistant (Grasshoppers)
stephanie

Stephanie Hecker

Early Childhood Coordinator

Thuy Nguyen

Early Childhood Teaching Assistant (Ladybugs)

Primary School

Alla Stellakis

Kindergarten Assistant Teacher

Allison Watson

Junior Kindergarten Lead Teacher

Amanda MacIver

Preschool Teaching Assistant

Angela Rutledge

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Arianna Nicolas

Preschool Teaching Assistant Long-Term Substitute

Brenna Ponting

Grade 1 Teacher

Brian Krauss

Director of Athletics and Physical Education

Diana Ochoa

Spanish Teacher

Evie Hinrichs

Second Grade Teacher

Heather Thompson

Librarian and Technology Specialist

Janet Turk

Kindergarten Teacher

Jose Ojeda

STEM Educator

Kim O’Neil

Assistant Head of School, Director of Early Childhood and Primary School

Laura Collins

Preschool Assistant Teacher

Lindsey Ticer

School Nurse

Lisa Bicksel

Music Teacher
maryam

Maryam Razi

Junior Kindergarten Assistant Teacher

Maura Rice

Junior Kindergarten Teacher

Michelle Fry

First Grade Teacher

Mihail Belicev

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Mirella Gaines

Preschool Teacher

Penni Ross

Math Specialist

Rebecca Ginnetti

School Counselor

Seher Emmez

Kindergarten Assistant Teacher

Stephanie Phillips

Kindergarten Teacher

Susie Welty

Preschool Teacher

Trudy Parker

Junior Kindergarten Teaching Assistant

Waleska McGlone

Grade 2 Teacher

Lower School

Angela Rutledge

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Ashley Spalletta

Music Teacher

Brent Hinrichs

Associate Head of School, Director of Lower and Middle School

Brian Krauss

Director of Athletics and Physical Education

Diana Ochoa

Spanish Teacher

Emily Manes

Grade 4 Teacher

Heather Thompson

Librarian and Technology Specialist

Jose Ojeda

STEM Educator

Kerry Ploetz

Grade 3 Teacher

Lindsey Ticer

School Nurse

Lisa Bicksel

Music Teacher

Mihail Belicev

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Penni Ross

Math Specialist

Rebecca Ginnetti

School Counselor

Sarah Philip

Art Teacher

Stefanie Hjalmervik

Learning Specialist

Tim Smith

Fourth Grade Teacher

Todd Friedman

Third Grade Teacher

Middle School

Angela Rutledge

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Ashley Spalletta

Music Teacher

Brent Hinrichs

Associate Head of School, Director of Lower and Middle School

Brian Krauss

Director of Athletics and Physical Education

Cameron Yassine

Middle School English Teacher

Carlos Hernandez

Middle School Science Teacher

Courtney Richards

Middle School Math Teacher

Denise Yassine

Middle School Social Studies Teacher

Derek Bowley

Middle School Speech and Drama Teacher

Desmond McGlone

Middle School Math Teacher

Heather Thompson

Librarian and Technology Specialist

Holly Keimig

Middle School English Teacher

Isabelle Rovinsky

Middle School French Teacher

John Cavanaugh

Middle School History & Latin Teacher

Jordana Rochkind

Middle School Art

Jose Ojeda

STEM Educator

Lindsey Ticer

School Nurse

Mar Ramirez

Middle School Spanish Teacher

Mariana Pavon

Middle School Science

Mihail Belicev

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Rebecca Ginnetti

School Counselor

Sarah Smythe

Middle School Math Teacher

Silvia Moore

Director of Learning Center and Grade 5-8 Learning Specialist

Leadership

ali

Ali Sheibani

Director of Technology

Alyce Penn

Director of Strategic Marketing and Communications

Brent Hinrichs

Associate Head of School, Director of Lower and Middle School

Brian Krauss

Director of Athletics and Physical Education

Chris Pryor

Assistant Head for Advancement

dan

Dan O’Neil

Director of Auxiliary Programs

Edwin Gordon

Head of School

gretchen

Gretchen Herbst

Director of Admission and Financial Aid

Kim O’Neil

Assistant Head of School, Director of Early Childhood and Primary School

Lisa Singleton

CFO and COO

Rebecca Ginnetti

School Counselor

Silvia Moore

Director of Learning Center and Grade 5-8 Learning Specialist

Tinelle Davies

Director of Human Resources

Staff

Alison Ketcham

Little School Coordinator

Deborah Everson

Senior Accountant
gene

Gene Giammittorio

Assistant Director of Auxiliary Programs

Jennifer Cerna

Accountant

Julio Lopez

Auxiliary Program Coordinator

Kathy Giammittorio

Administrative Assistant: Little School

Laura Day

Admission Associate

Leah Boemerman

School Nurse

Levi Herrera

Administrative Assistant: Big School

Lindsey Ticer

School Nurse

Lisa Harkins

Equine Director

Lyndee Fritzemeier

Administrative Assistant

Matt McCoart

Auxiliary Program Coordinator

Rebecca Ginnetti

School Counselor

Ru Buttner

Communications and Multimedia Manager

Sam Mom

Registrar

Sara King

Assistant to the Head of School
stephanie

Stephanie Hecker

Early Childhood Coordinator

Tony Souphida

Technology Support Specialist

Extended Hours Staff

Akrem “AK” Idris

Extended Hours Counselor: Big School

Ally Van Balen

Extended Hours Counselor

Amanda Luna

Extended Hours Counselor: Big School

Bianca Galarza

Extended Hours Counselor: Big School
gene

Gene Giammittorio

Assistant Director of Auxiliary Programs

Matt McCoart

Auxiliary Program Coordinator

Sergio Jimenez

Extended Hours Counselor: Big School

Equine Staff

Bailey Redler

Riding Instructor

Emma Niesen

Barn Assistant

Izzy Teinfalt

Barn Assistant

Jennifer Anderson

Barn Assistant

Katie Dodson

Riding Instructor

Laura Guziak

Riding Instructor

Lisa Harkins

Equine Director

Madison Stechschulte

Riding Instructor

Marci McCormick

Riding Instructor

Toby Jaramillo

Barn Assistant

Akrem “AK” Idris

Extended Hours Counselor: Big School

Alexis Eggleston

Early Childhood Lead Teacher
(Grasshoppers)

ali

Ali Sheibani

Director of Technology

Alison Ketcham

Little School Coordinator

Alla Stellakis

Kindergarten Assistant Teacher

Allison Watson

Junior Kindergarten Lead Teacher

Ally Van Balen

Extended Hours Counselor

Alyce Penn

Director of Strategic Marketing and Communications

Amanda Gideon

Early Childhood Teaching Assistant
(Dragonflies)

Amanda Luna

Extended Hours Counselor: Big School

Amanda MacIver

Preschool Teaching Assistant

Angela Rutledge

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Arianna Nicolas

Preschool Teaching Assistant Long-Term Substitute

Ashley Spalletta

Music Teacher

Bailey Redler

Riding Instructor

Bianca Galarza

Extended Hours Counselor: Big School

Brenna Ponting

Grade 1 Teacher

Brent Hinrichs

Associate Head of School, Director of Lower and Middle School

Brian Krauss

Director of Athletics and Physical Education

Cameron Yassine

Middle School English Teacher

Carlos Hernandez

Middle School Science Teacher

Cecilia Mejia

Early Childhood Lead Teacher
(Fireflies)

Charity Francisco

Early Childhood Teaching Assistant
(Caterpillars)

Chris Pryor

Assistant Head for Advancement

Courtney Richards

Middle School Math Teacher

dan

Dan O’Neil

Director of Auxiliary Programs

Deborah Everson

Senior Accountant

Denise Yassine

Middle School Social Studies Teacher

Derek Bowley

Middle School Speech and Drama Teacher

Desmond McGlone

Middle School Math Teacher

Dessi Gad

Early Childhood Teaching Assistant
(Butterflies)

Diana Ochoa

Spanish Teacher

Edwin Gordon

Head of School

Emily Manes

Grade 4 Teacher

Emma Niesen

Barn Assistant

Evie Hinrichs

Second Grade Teacher

Farida Essar

Early Childhood Teaching Assistant (Dragonflies)

Flora Mansilla

Early Childhood Teaching Assistant
(Busy Bees)

gene

Gene Giammittorio

Assistant Director of Auxiliary Programs

gladys

Gladys Popovics

Early Childhood Lead Teacher
(Busy Bees)

gretchen

Gretchen Herbst

Director of Admission and Financial Aid

Heather Thompson

Librarian and Technology Specialist

Heidy Herrera

Early Childhood Teaching Assistant
(Butterflies)

Holly Keimig

Middle School English Teacher

Isabelle Rovinsky

Middle School French Teacher

Izzy Teinfalt

Barn Assistant

Jamie Xian

Early Childhood Teaching Assistant Substitute (Butterflies)

Janet Turk

Kindergarten Teacher

Jennifer Anderson

Barn Assistant

Jennifer Cerna

Accountant

Jessie Madden

Early Childhood Teaching Assistant (Caterpillars)

John Cavanaugh

Middle School History & Latin Teacher

Jordana Rochkind

Middle School Art

Jose Ojeda

STEM Educator

Joy Gregorio

Early Childhood Teaching Assistant
(Ladybugs)

Julio Lopez

Auxiliary Program Coordinator

Kathy Giammittorio

Administrative Assistant: Little School

Katie Dodson

Riding Instructor

Kerry Ploetz

Grade 3 Teacher

Kim O’Neil

Assistant Head of School, Director of Early Childhood and Primary School

Kirsten Burke

Early Childhood Teaching Assistant (Fireflies)

Komi Komlan

Primary and Lower School French Teacher

Laura Collins

Preschool Assistant Teacher

Laura Day

Admission Associate

Laura Guziak

Riding Instructor

Leah Boemerman

School Nurse

Levi Herrera

Administrative Assistant: Big School

Lindsey Ticer

School Nurse

Lisa Bicksel

Music Teacher

Lisa Harkins

Equine Director

Lisa Singleton

CFO and COO

Lisia Bailey

Early Childhood Lead Teacher (Dragonflies)

Lyndee Fritzemeier

Administrative Assistant

Madison Stechschulte

Riding Instructor

Mar Ramirez

Middle School Spanish Teacher

Marci McCormick

Riding Instructor

Margarita Hernandez

Early Childhood Lead Teacher (Caterpillars)

Mariana Pavon

Middle School Science

maryam

Maryam Razi

Junior Kindergarten Assistant Teacher

Matt McCoart

Auxiliary Program Coordinator

Maura Rice

Junior Kindergarten Teacher

Michelle Fry

First Grade Teacher

Mihail Belicev

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Mirella Gaines

Preschool Teacher

Mirtha Caycho

Early Childhood Lead Teacher
(Butterflies)

Penni Ross

Math Specialist

Rachel Binsky

Early Childhood Lead Teacher
(Ladybugs)

Rebecca Ginnetti

School Counselor

Rosario Hodges

Early Childhood Teaching Assistant (Grasshoppers)

Ru Buttner

Communications and Multimedia Manager

Sam Mom

Registrar

Sara King

Assistant to the Head of School

Sarah Philip

Art Teacher

Sarah Smythe

Middle School Math Teacher

Seher Emmez

Kindergarten Assistant Teacher

Sergio Jimenez

Extended Hours Counselor: Big School

Silvia Moore

Director of Learning Center and Grade 5-8 Learning Specialist

Stefanie Hjalmervik

Learning Specialist

stephanie

Stephanie Hecker

Early Childhood Coordinator

Stephanie Phillips

Kindergarten Teacher

Susie Welty

Preschool Teacher

Thuy Nguyen

Early Childhood Teaching Assistant
(Ladybugs)

Tim Smith

Fourth Grade Teacher

Tinelle Davies

Director of Human Resources

Toby Jaramillo

Barn Assistant

Todd Friedman

Third Grade Teacher

Tony Souphida

Technology Support Specialist

Trudy Parker

Junior Kindergarten Teaching Assistant

Waleska McGlone

Grade 2 Teacher

Alexis Eggleston

Early Childhood Lead Teacher (Grasshoppers)

Amanda Gideon

Early Childhood Teaching Assistant (Dragonflies)

Cecilia Mejia

Early Childhood Lead Teacher (Fireflies)

Charity Francisco

Early Childhood Teaching Assistant (Caterpillars)

Dessi Gad

Early Childhood Teaching Assistant (Butterflies)

Farida Essar

Early Childhood Teaching Assistant (Dragonflies)

Flora Mansilla

Early Childhood Teaching Assistant (Busy Bees)
gladys

Gladys Popovics

Early Childhood Lead Teacher (Busy Bees)

Heather Thompson

Librarian and Technology Specialist

Heidy Herrera

Early Childhood Teaching Assistant (Butterflies)

Jamie Xian

Early Childhood Teaching Assistant Substitute (Butterflies)

Jessie Madden

Early Childhood Teaching Assistant (Caterpillars)

Joy Gregorio

Early Childhood Teaching Assistant (Ladybugs)

Kim O’Neil

Assistant Head of School, Director of Early Childhood and Primary School

Kirsten Burke

Early Childhood Teaching Assistant (Fireflies)

Lisa Bicksel

Music Teacher

Lisia Bailey

Early Childhood Lead Teacher (Dragonflies)

Margarita Hernandez

Early Childhood Lead Teacher (Caterpillars)

Mirtha Caycho

Early Childhood Lead Teacher (Butterflies)

Rachel Binsky

Early Childhood Lead Teacher (Ladybugs)

Rosario Hodges

Early Childhood Teaching Assistant (Grasshoppers)
stephanie

Stephanie Hecker

Early Childhood Coordinator

Thuy Nguyen

Early Childhood Teaching Assistant (Ladybugs)

Alla Stellakis

Kindergarten Assistant Teacher

Allison Watson

Junior Kindergarten Lead Teacher

Amanda MacIver

Preschool Teaching Assistant

Angela Rutledge

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Arianna Nicolas

Preschool Teaching Assistant Long-Term Substitute

Brenna Ponting

Grade 1 Teacher

Brian Krauss

Director of Athletics and Physical Education

Diana Ochoa

Spanish Teacher

Evie Hinrichs

Second Grade Teacher

Heather Thompson

Librarian and Technology Specialist

Janet Turk

Kindergarten Teacher

Jose Ojeda

STEM Educator

Kim O’Neil

Assistant Head of School, Director of Early Childhood and Primary School

Laura Collins

Preschool Assistant Teacher

Lindsey Ticer

School Nurse

Lisa Bicksel

Music Teacher
maryam

Maryam Razi

Junior Kindergarten Assistant Teacher

Maura Rice

Junior Kindergarten Teacher

Michelle Fry

First Grade Teacher

Mihail Belicev

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Mirella Gaines

Preschool Teacher

Penni Ross

Math Specialist

Rebecca Ginnetti

School Counselor

Seher Emmez

Kindergarten Assistant Teacher

Stephanie Phillips

Kindergarten Teacher

Susie Welty

Preschool Teacher

Trudy Parker

Junior Kindergarten Teaching Assistant

Waleska McGlone

Grade 2 Teacher

Angela Rutledge

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Ashley Spalletta

Music Teacher

Brent Hinrichs

Associate Head of School, Director of Lower and Middle School

Brian Krauss

Director of Athletics and Physical Education

Diana Ochoa

Spanish Teacher

Emily Manes

Grade 4 Teacher

Heather Thompson

Librarian and Technology Specialist

Jose Ojeda

STEM Educator

Kerry Ploetz

Grade 3 Teacher

Lindsey Ticer

School Nurse

Lisa Bicksel

Music Teacher

Mihail Belicev

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Penni Ross

Math Specialist

Rebecca Ginnetti

School Counselor

Sarah Philip

Art Teacher

Stefanie Hjalmervik

Learning Specialist

Tim Smith

Fourth Grade Teacher

Todd Friedman

Third Grade Teacher

Angela Rutledge

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Ashley Spalletta

Music Teacher

Brent Hinrichs

Associate Head of School, Director of Lower and Middle School

Brian Krauss

Director of Athletics and Physical Education

Cameron Yassine

Middle School English Teacher

Carlos Hernandez

Middle School Science Teacher

Courtney Richards

Middle School Math Teacher

Denise Yassine

Middle School Social Studies Teacher

Derek Bowley

Middle School Speech and Drama Teacher

Desmond McGlone

Middle School Math Teacher

Heather Thompson

Librarian and Technology Specialist

Holly Keimig

Middle School English Teacher

Isabelle Rovinsky

Middle School French Teacher

John Cavanaugh

Middle School History & Latin Teacher

Jordana Rochkind

Middle School Art

Jose Ojeda

STEM Educator

Lindsey Ticer

School Nurse

Mar Ramirez

Middle School Spanish Teacher

Mariana Pavon

Middle School Science

Mihail Belicev

Physical Education Teacher and Athletic Coach

Rebecca Ginnetti

School Counselor

Sarah Smythe

Middle School Math Teacher

Silvia Moore

Director of Learning Center and Grade 5-8 Learning Specialist

Alison Ketcham

Little School Coordinator

Deborah Everson

Senior Accountant
gene

Gene Giammittorio

Assistant Director of Auxiliary Programs

Jennifer Cerna

Accountant

Julio Lopez

Auxiliary Program Coordinator

Kathy Giammittorio

Administrative Assistant: Little School

Laura Day

Admission Associate

Leah Boemerman

School Nurse

Levi Herrera

Administrative Assistant: Big School

Lindsey Ticer

School Nurse

Lisa Harkins

Equine Director

Lyndee Fritzemeier

Administrative Assistant

Matt McCoart

Auxiliary Program Coordinator

Rebecca Ginnetti

School Counselor

Ru Buttner

Communications and Multimedia Manager

Sam Mom

Registrar

Sara King

Assistant to the Head of School
stephanie

Stephanie Hecker

Early Childhood Coordinator

Tony Souphida

Technology Support Specialist

Akrem “AK” Idris

Extended Hours Counselor: Big School

Ally Van Balen

Extended Hours Counselor

Amanda Luna

Extended Hours Counselor: Big School

Bianca Galarza

Extended Hours Counselor: Big School
gene

Gene Giammittorio

Assistant Director of Auxiliary Programs

Matt McCoart

Auxiliary Program Coordinator

Sergio Jimenez

Extended Hours Counselor: Big School